Україні бракує політичної волі для проведення децентралізації – Ігор Коліушко


Реформа децентралізації зможе зробити з України значно ефективнішу, успішнішу та конкурентнішу країну, переконаний директор центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

Про це він повідомив під час конференції «Демократія на роздоріжжі: нова політика та громадянське суспільство в Україні».

«Чому потрібна реформа децентралізації? По-перше, тому що в умовах децентралізованої публічної влади в країні набагато швидше приймають рішення і така країна виграє в конкурентному змаганні в інших країн.

По-друге, реформа наближає до громадян прийняття рішень. Якщо ми маємо надмірну централізовану систему, яка є сьогодні в Україні, то всього треба добиватися від президента, уряду та парламенту. У щоденному режимі цього робити неможливо, і тому нам доводиться збиратися на майдані, коли вже щось дістало. Такими стрибками країна не може ефективно розвиватись. Тому децентралізація створює можливість, коли громадяни мають важелі впливу безпосередньо на органи місцевого самоврядування, які вирішують 95% того, з чим зіштовхуються громадяни щодня.

Ihor-Koliushko

По-третє, децентралізація дає можливість поліваріантного вирішення проблеми. Коли ми не знаємо, як вирішити ту чи іншу проблему, ми можемо проявити творчість. І вже життя покаже, який зі способів кращий. Але це можливо лише в децентралізованій країні.

По-четверте, У наших умовах децентралізація – запорука успішного розвитку країни, оскільки останні 24 роки ми мали неефективний центральний уряд. Цих чотирьох аргументів достатньо, щоб повірити, що реформа є життєво необхідною», – переконаний директор центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

Концепція децентралізації була ухвалена Кабміном ще 1 квітня минулого року, а її проект існує з 2008-2009 років. Експерти сподівались, що проект змін до Конституції та пакет необхідних законів буде внесено у парламент протягом перших місяців роботи уряду Яценюка. «Тоді усі би побачили політичну волю до впровадження реформ і чітку нову модель. Тим більше, пакет на 85% готовий. Але цього не відбулось. Логічне питання: чи є в нас політична воля проводити цю реформу?», – говорить директор центру.

За словами Ігоря Коліушка, деяку децентралізацію торік вдалось зробити у фінансовій сфері. Однак реально все звелось до того, що місцеві органи отримали фінанси, не отримавши повноважень.

«Також прийнятий закон про муніципальне співробітництво та про добровільне об’єднання громад. Ці два інструменти дають можливість щось робити, але це складний і довгий процес. цим шляхом можна йти, якщо у нас в запасі років 10 і за цей час ми би доросли до цих реформ. Але питання, чи до цього часу буде незалежна Україна, якщо вже цього року ми не проведемо необхідних реформ. У мене є великі сумніви, що зовнішнє оточення дасть нам стільки часу, щоб займатися децентралізацією», – переконаний Ігор Коліушко.

Мирослава Іваник, Львівська Газета