Ігор Коліушко: у проведенні децентралізації не потрібно жодних ноу-хау, потрібна політична воля


Голова Центру політико-правових реформ, один з кращих експертів у сфері права Ігор Коліушко переконаний, що реформа місцевого самоврядування потрібна насамперед тому, що в умовах децентралізованої публічної влади в країні набагато швидше приймають рішення і така країна виграє в конкурентному змаганні в інших країн.

Про це він розповів у коментарі iPress.ua.

“Реформа наближає до громадян прийняття рішень, що стосуються безпосередньо їхнього життя і посилює можливість їхнього впливу. Якщо ми маємо надмірну централізовану систему, яка є сьогодні в Україні, то всього треба добиватися від президента, уряду та парламенту. В щоденному режимі цього робити неможливо, і тому нам доводиться збиратися на майдані, коли вже щось дістало. Такими стрибками країна не може ефективно розвиватись”, – повідомив він

Ігор Коліушко

Ігор Коліушко, Голова Центру політико-правових реформ

Коліушко зазначив, що децентралізація дає громадянам важелі впливу безпосередньо на органи місцевого самоврядування, які вирішують 95% того, з чим зіштовхуються громадяни щодня.

“Децентралізація дає можливість поліваріантного вирішення проблеми. Коли ми не знаємо, як вирішити ту чи іншу проблему, ми можемо проявити творчість. І вже життя покаже, який зі способів кращий. Але це можливо лише в децентралізованій країні”, – розповів він.

Коліушко переконаний, що в сучасних умовах децентралізація є запорукою успішного розвитку країни, оскільки останні 24 роки українці мали неефективний центральний уряд.

“Коли ми не маємо звідки створити ефективний центральний уряд, який би швидко провів реформи, значить треба відпустити усіх на свободу і рятуватись кожному по-своєму. Мова йде не про регіони, а про міста і громади”, – зазначив він.

Як реалізовувати децентралізацію

“Не треба жодних ноу-хау. Все починається з концепції. Вона ухвалена Кабміном 1 квітня минулого року. Вона не нова, а її проект існує з 2008-2009 років. Здавалось би наступним кроком мав би бути проект змін до Конституції. Слідом за цим – пакет необхідних законів. Тоді усі би побачили політичну волю до впровадження реформ і чітку нову модель. Тим більше, пакет на 85% готовий. Але цього не відбулось. Логічне питання: чи є в нас політична воля проводити цю реформу? У мене нема відповіді”, – сказав він.

Ігор Коліушко вважає, що наступним кроком у реалізації децентралізації є створення робочої групи при Кабміні, яка би займалась цією реформою. Водночас експерт повідомив, що існує складність з тим, щоб змінити Конституцію, однак зазначив, що можна написати іншу концепцію без змін до Конституції.

“Це буде дещо складніше і довше, але це можливо. Натомість нам кажуть, що будуть змінювати основний закон, але не роблять цього.Я не можу знайти раціональне пояснення, чому Президентові треба 4,5 місяці, щоб створити Конституційну комісію. І чому вона починає роботу з нуля, коли вже є напрацювання”, – зазначив він.

Що вже зроблено?

За словами Коліушка, на сьогодні проведена деяка децентралізація у фінансовій сфері.

“Частково це навіть шкідливий крок. Місцеві органи отримали фінанси, не отримавши повноважень. Тепер вони кажуть: нащо нам повноваження та реформа. Прийнятий закон про муніципальне співробітництво та про добровільне об’єднання громад. Ці два інструменти дають можливість щось робити, але це складний і довгий процес”, – розповів він.

“Цим шляхом можна йти, якщо у нас в запасі років 10 і за цей час ми би доросли до цих реформ. Але питання, чи до цього часу буде незалежна Україна, якщо вже цього року ми не проведемо необхідних реформ. У мене є великі сумніви, що зовнішнє оточення дасть нам стільки часу, щоб займатися децентралізацією”, – додав експерт.

Коліушко наполягає на тому, що варто терміново навести порядок у роботі люстраційної комісії і внести зміни до Конституції у Верховну Раду, впорядкувати вже існуючі законопроекти.

“Поки цього не зроблено, я не маю підстав сказати, що ми йдемо до реформи децентралізації”, – зазначив він.

iPress